Белорусско-шведский проект «Один на один с климатом»

Дата мероприятия: 15.09.2011 г.
Название мероприятия: открытие выставка «Один на один с климатом»
• Посольство Швеции в Республике Беларусь;
• Отдел культуры Гомельского горисполкома;
• Государственное учреждение «Картинная галерея Г. Х. Ващенко» (г. Гомель);
Место проведения: ГУ «Картинная галерея Г. Х. Ващенко» г. Гомель, ул. Карповича. 4.

О проекте (по материалам Посольства Швеции в Республике Беларусь):
Выстава “Сам-насам з кліматам”, злучаючы класічны жанр карыкатуры з актуальнымі практыкамі і рознымі медыя (інсталяцыя, фатаграфія, калаж), становіцца асновай, фундаментам камунікацыі без межаў, у тым ліку моўных. Гэты праект, мэтай якога з’яўляецца абмеркаванне прынцыпаў устойлівага развіцця грамадства і распаўсюджанне ведаў аб экалагічных праблемах, стартаваў з верасня 2010 года выставай у Ісландыі, затым адбыўся на Балканах, у Малайзіі, Сірыі, Латвіі і Расіі, сёлета ў траўні адкрыўся ў Мінску і вось цяпер наведвае Гомель.
У кожнай краіне, дзе праходзіла сумесная выстава, яна складалася з дзвюх частак і ўключала працы мясцовых мастакоў і шведскіх карыкатурыстаў. Такім чынам, выявы беларускіх і шведскіх аўтараў складуць візуальны шэраг экспазіцыі, даступным спосабам ўздымаючы пытанні зменаў клімату перад гледачом.
На выставе “Сам-насам з кліматам” будуць таксама прадстаўлены работы, створаныя ў рамках беларуска-шведскай праграмы “Коміксы для ўстойлівага развіцця”. Усе гэтыя коміксы, якія, дарэчы, былі прадстаўленыя ўжо ў Гішпаніі, Швецыі, Францыі, намаляваныя непрафесійнымі мастакамі-ўдзельнікамі творчых майстар-класаў. Мэтай такіх майстар-класаў з’яўляецца візуалізацыя пытанняў устойлівага развіцця і распаўсюджанне ведаў пра экалагічна ўстойлівы лад жыцця.
Некалькі такіх майстар-класаў па маляванні коміксаў адбудуцца ў Гомелі ў рамках выставы “Сам-насам з кліматам”. Іх удзельнікамі стануць навучэнцы Гомельскай мастацкай вучэльні. Юныя творцы больш даведаюцца пра змены клімату, пазнаёмяцца з новымі цікавымі тэхнікамі малявання і створаць першыя серыі коміксаў на тэму ўстойлівага развіцця. Майстар-класы арганізаваны сумесна з каардынацыйным цэнтрам “Адукацыя для ўстойлівага развіцця” Міжнароднага дзяржаўнага экалагічнага ўніверсітэта А.Д. Сахарава і беларуска-шведскім праектам “Коміксы для ўстойлівага развіцця”.
Партнеры ГУ «Картинная галерея Г. Х. Ващенко»: