"Песні дрыгвы" Алеся Квятковского

Дата мероприятия:13.06.2014 г.
Время мероприятия:16.00
Название мероприятия:открытие выставки живописи Алеся Квятковского «Песні дрыгвы»(Минск)
Место проведения:ГУ «Картинная галерея Г. Х. Ващенко» г. Гомель, ул. Карповича, 4

Алесь Квятковский родился в 1952 г. в г. Воложине. Окончил Республиканскую школу-интернат по музыке и изобразительному искусству им. Ивана Ахремчика, Белорусский государственный театрально-художественный институт (ныне Белорусская государственная академия искусств). Учился у Г. Ващенко, С. Каткова, В. Стельмашонка.
25 лет проработал в студии «Квецень».
С 1990 г. член Белорусского союза художников.
Работает преимущественно в станковой живописи.
Участник около 100 выставок, из которых 40 – персональные.
Произведения находятся в государственных и частных коллекциях Беларуси, Украины, Франции, Швейцарии, Германии, Ирландии, США, Канады, Индии.
Работает старшим преподавателем кафедры «Рисунок, акварель и скульптура» архитектурного факультета Белорусского национального технического университета.
5 лет назад в Картинной галерее Г. Х. Ващенко прошла выставка Алеся Квятковского «На крыле у пчалінай маткі», посвященная 50-летию поэта Анатолия Сыса.

«Мастацкі праект Алеся Квяткоўскага “Намаляванае слова”, а далей і “Песні дрыгвы” – гэта інтэгральныя, мастацка-сацыяльныя прасторавыя з’явы. Праекты спалучаюць у сабе выставу, літаратурную, мызычную вечарыну. За чатыры гады прайшло 27 такіх выстаў у розных мясцінах Беларусі. Драматычная актрыса Вікторыя Ільінская спявала песні на вершы беларускіх паэтаў на уласныя мелодыі…»
А. Туровіч, крытык
«Новы праект мастака складаецца з твораў, напісаных у асноўным за апошнія два гады. Як і раней у праектах “Колеры лёсу” і “Намаляванае слова” аўтар актыўна звяртаецца да беларускай міфалогіі. “Песні дрыгвы” з’явіліся праз вандроўкі па палессі, праз вершы Віктара Шніпа “Балота”
Алесь Квяткоўскі ўбачыў міфалагічных істот не жахлівымі стварэннямі, а паэтычнымі ўвасабленнямі зямной прыгажосці. Героямі яго сталі вядомыя асобы беларускай культуры, а таксама вобразы з мінуўшчыны.
Яго часта называюць падзвіжнікам, бо шмат гадоў Алесь Квяткоўскі перадае досвед студэнтам не з дапамогаю падручнікаў па методыцы, а ад сэрца і душы.
Балота А. Квяткоўскага жывое, у вобразе жанчыны яно спакушае пайсці ў балота творчасці і не вярнуцца. Мы, жывучы ў гэтым балоце, не гінем, а праслаўляем яго, бо мы – людзі на балоце.»
ЛіМ, 17.05.2013
«В белорусском языке очень много определений, связанных с болотом: «Твань», «багна», «дрыгва», «дрыдзя»... Вот и на картине Алеся Квятковского «Твань» - женская фигура, контуры которой очерчены ряской на обманчивой поверхности бездны. На картине «Заяц варыць піва» - таинственный болотный туман, а может рождение новой Вселенной? А вот на полотне – кочки на тихой болотной глади. Но присмотреться – не кочки это, а шапки недобрых существ, чьи глаза смотрят на нас из-под воды…»
СБ, 31.05.2013
«Як тонка А. К. Квяткоўскі ўмее выяўляць беларускія архітыпы з дапамогай мовы абстрактнага мастацтва. Як арганічна гэтая касмапалітычная мова ў ягоных руках становіцца нашай, беларускай!»
«Культура», 15.02.2014
В процессе открытия выставки “Песні дрыгвы”Алесь Квятковский передаст в дар галерее свою работу«Дакрананне»

На выставке представленно 26 живописных работ А. Квятковского.
Выставка продлится до 13 июля 2014 г.
Время работы: ежедневно 10.00 – 19.00